Jak pozyskać fundusze unijne na założenie firmy

Jeśli planujesz założenie firmy, z pewnością przyda Ci się zastrzyk gotówki, jaki możliwy jest do otrzymania z Unii Europejskiej.
Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, by pieniądze zasilić mogły startujący biznes.

Pieniądze na własną działalność gospodarczą przysługują każdej pełnoletniej osobie fizycznej rozpoczynającej nowy biznes, która przystąpi do jednego z kilku możliwych programów unijnych, jak chociażby Kapitał Ludzki i w ich ramach przyznane zostaną jej fundusze unijne.

dotacje unijne Kraków

Warunki, jakie spełniać musi ubiegający się o dofinansowanie:

  • jak już wcześniej wzmiankowano, musi być osobą pełnoletnią,
  • nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej przez okres 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie unijne
  • musi wziąć udział w wymaganych szkoleniach, m.in. z przedsiębiorczości, czy marketingu.
  • musi wypełnić i wysłać odpowiedni formularz zgłoszeniowy
  • musi przejść rozmowę kwalifikacyjną

Z Unii Europejskiej otrzymać można dwojaką pomoc: dotację lub mikropożyczkę.

Mikropożyczka, to maksymalnie 50 tysięcy złotych. Przyznawana jest na warunkach preferencyjnych, o bardzo niskim oprocentowaniu. Dotacja z kolei jest świadczeniem bezzwrotnym, ale też i dość rzadko przyznawanym. Maksymalnie otrzymać można do 40 tys. złotych, a pieniądze przyznawane są przede wszystkim osobom bezrobotnym.

Sposób ubiegania się o dotację unijną:

  • udział w odpowiednich szkoleniach
  • złożenie wniosku o dofinansowanie a także biznesplanu i dokumentacji potwierdzającej założenie działalności gospodarczej.

Biznesplan zawierać powinien informację o rodzaju działalności, którą zamierzamy podjąć, przybliżony plan wydatków, kwotę o jaką się ubiegamy.

Wniosek taki oceniany jest przez komisję, powstałą w instytucji udzielającej dofinansowania. Po zaakceptowaniu przez komisję wniosku, podpisywana zostaje umowa o udzieleniu dotacji lub pożyczki na rozwój przedsiębiorczości.

Autor: Finanse-Firmy.pl

Finanse-Firmy.pl to portal skupiający się na tematyce prowadzenia własnej firmy oraz jej finansów: pozyskiwania dotacji, prawidłowej księgowości, czy pozyskiwania pieniędzy na rozwój. Portal gromadzi przydatne artykuły, porady oraz najlepsze praktyki dla początkujących, jak i zaawansowanych przedsiębiorców.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych:

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + 7 =

CommentLuv badge