Kredyt hipoteczny na firmę

Generalnie kredyt hipoteczny to poważna decyzja do podjęcia ponieważ wiąże kredytobiorcę na co najmniej kilkanaście lat. Czy takie rozwiązanie jest najtańsze, to trudno powiedzieć, warto się jednak tematowi przyjrzeć bliżej.

Skąd bierze się pojęcie czy kredyt jest tani czy drogi. Na koszt kredytu składa się oprocentowanie i marża czyli bezpośredni zarobek banku. O ile oprocentowanie kredytu wynika nie z tego co bank sobie postanowi ale ze współczynników takich jak WIBOR czy LIBOR i jest jakby odgórnie ustalane, to marża leży w gestii banku.

Bank chętnie udzieli niskiej marży po to aby udzielić na przykład kredytu hipotecznego, ale nic za darmo. W zamian bank zażąda dobrego zabezpieczenia kredytu. Bank jeżeli zgadza się niewiele zarabiać udzielając dużej kwoty, musi mieć absolutnie pewność że kredyt będzie spłacany, a jeżeli nie to musi mieć możliwość odzyskania pożyczonych pieniędzy.

Takim dobrym zabezpieczeniem na przykład w przypadku kredytów samochodowych jest sam kredytowany pojazd. Bank pożycza pieniądze za które klient kupuje samochód, ale bank jest współwłaścicielem tego auta. Jeżeli właściciel przestanie regulować raty miesięczne to bank może ten samochód przejąć i sprzedać na aukcji odzyskując w ten sposób pieniądze jakie pożyczył udzielając kredytu.

W przypadku kredytów mieszkaniowych, kredytów hipotecznym rolę samochodu odgrywa dom lub mieszkanie kupione na kredyt. Bank nie staje się jego współwłaścicielem jak w przypadku kredytów samochodowych, ale nabywa prawo do nieruchomości poprzez ustanowienie hipoteki na danej nieruchomości. Dodatkowym zabezpieczeniem jest oczywiście cesja polisy ubezpieczeniowej danej nieruchomości, czyli ustanowienie prawa banku do wypłaty odszkodowania w sytuacji kiedy na przykład budynek spłonie lub przydarzy się jakaś katastrofa.

Zabezpieczenia uzupełniające to zabezpieczenia dotyczące nie tyle nieruchomości co osoby która spłaca kredyt. Może się bowiem zdarzyć że klient straci pracę i nie będzie mógł dalej spłacać rat kredytowych. Może się również okazać że klient ulegnie wypadkowi lub podupadnie na zdrowiu. Takie okoliczności zabezpieczane są poprzez polisę na życie kredytobiorcy. Ubezpieczyciel zgodnie o ogólnymi warunkami ubezpieczenia przejmuje w razie sytuacji awaryjnych obowiązek opłacania rat miesięcznych.

Autor: Finanse-Firmy.pl

Finanse-Firmy.pl to portal skupiający się na tematyce prowadzenia własnej firmy oraz jej finansów: pozyskiwania dotacji, prawidłowej księgowości, czy pozyskiwania pieniędzy na rozwój. Portal gromadzi przydatne artykuły, porady oraz najlepsze praktyki dla początkujących, jak i zaawansowanych przedsiębiorców.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych:

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 13 =

CommentLuv badge