Jak założyć działalność gospodarczą?

Własna działalność gospodarcza to niezależność i swoboda podejmowania decyzji. Posiadając firmę stajemy się kowalami własnego losu. Zanim jednak zaczniemy robić zawrotną karierę w wybranej branży, powinniśmy poznać procedury związane z założeniem firmy.

startup-593343_1280
CEIDG
Pierwszym etapem, jaki mamy do pokonania, będzie rejestracja w CEIDG (Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej). Możemy jej dokonać odwiedzając Urząd Miasta lub Gminy, bądź też wybrać rejestrację drogą internetową. Aby skorzystać z tej drugiej opcji należy w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie www.epuap.gov.pl i założyć tzw. Profil Zaufany. Właśnie tym profilem potwierdzimy nasz wniosek CEIDG-1. Alternatywą może być założenie Podpisu Elektronicznego, dzięki któremu będziemy mogli później wysyłać deklaracje skarbowe w formie elektronicznej. Założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne. W przypadku, gdy posiadamy Profil Zaufany lub Podpis Elektroniczny, dopełnienie formalności związanych z rejestracją firmy zajmie nam raptem 1 dzień.

Wizyta w ZUS
Kolejnym krokiem będzie dla nas wizyta w ZUS-ie w celu zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. We wniosku CEIDG-1 zawarty jest tylko fakt powstania nowej firmy i tym samym zobowiązania do płacenia składek. Pozostałe informacje musimy zgłosić w formie druku ZUS-ZUA w terminie 7 dni od założenia firmy.

Urząd Skarbowy
CEIDG przesyła do Urzędu Skarbowego dokument CEIDG-1, w którym zawarty jest wybór formy opodatkowania. W przypadku osób, które pragną zostać płatnikami VAT konieczne będzie dodatkowo złożenie deklaracji VAT-R oraz uiszczenie opłaty w wysokości 170 zł.

Konto i pieczątka
W momencie, kiedy dopełnimy już wszystkich formalności do załatwienia pozostaną nam już tylko kwestie takie jak założenie konta oraz wyrobienie pieczątki. Faktem jest jednak, że nie musimy zakładać odrębnego rachunku dla firmy. Z drugiej strony jest to wygodne rozwiązanie pozwalające w pełni kontrolować finanse. Dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli sprawdzać czy i jakie dochody przynosi nasza działalność gospodarcza. Posiadanie pieczątki firmowej również nie jest obowiązkowe.

W chwili obecnej procedury związane z założeniem działalności gospodarczej są maksymalnie uproszczone. Dzięki temu ilość formalności do załatwienia oraz poświęconego na nie czasu czasu został ograniczony do minimum. Mając zatem dobry pomysł na biznes możemy niemal od razu rozpocząć jego realizację.

Autor: Finanse-Firmy.pl

Finanse-Firmy.pl to portal skupiający się na tematyce prowadzenia własnej firmy oraz jej finansów: pozyskiwania dotacji, prawidłowej księgowości, czy pozyskiwania pieniędzy na rozwój. Portal gromadzi przydatne artykuły, porady oraz najlepsze praktyki dla początkujących, jak i zaawansowanych przedsiębiorców.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych:

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 − two =

CommentLuv badge