Obsługa prawna przy rejestracji spółki

Zgodnie z przepisami ustawy Kodeks spółek handlowych wyróżniamy następujące rodzaje spółek: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna. Każda z wymienionych form prowadzenia działalności gospodarczej wymaga dopełnienia określonych czynności w celu jej rejestracji. Niejednokrotnie procedura ta może okazać się na tyle skomplikowana, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej obsługi prawnej. Odpowiednia kancelaria prawna pomoże w dokonaniu wyboru właściwego rodzaju spółki i dopełnieniu wszystkich formalności związanych z jej rejestracją. Kancelaria adwokacka TMH świadczy usługę rejestracji spółki.

W celu prowadzenia spółki prawa handlowego wymagane jest jej zgłoszenie do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Generalnie rejestracja poszczególnych rodzajów spółek podlega podobnej procedurze, mianowicie wymaga złożenia właściwego wniosku na urzędowym formularzu w sądzie rejonowym właściwym ze względu na siedzibę podmiotu. W zależności od formy działalności formularze będą przewidywały konieczność podania określonych informacji oraz załączenia różnych dokumentów – zawsze będzie to umowa lub statut spółki, a w przypadku spółek kapitałowych m.in. oświadczenia o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy. Koniecznym jest również uiszczenie 500 zł opłaty sądowej od wniosku oraz dodatkowo 100 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W obecnym stanie prawnym możliwym jest również rejestracja spółki z o.o., jawnej i komandytowej przez internet.

W celu prawidłowego dopełniania obowiązków związanych z prowadzeniem spółki prawa handlowego należy orientować się w niezwykle rozległych regulacjach ustawowych. Profesjonalna obsługa prawna może stanowić istotne wsparcie przedsiębiorstwa, należycie dbając o jego interesy i zapobiegając ewentualnym negatywnym konsekwencjom związanym z nieznajomością uregulowań prawnych.

Autor: Finanse-Firmy.pl

Finanse-Firmy.pl to portal skupiający się na tematyce prowadzenia własnej firmy oraz jej finansów: pozyskiwania dotacji, prawidłowej księgowości, czy pozyskiwania pieniędzy na rozwój. Portal gromadzi przydatne artykuły, porady oraz najlepsze praktyki dla początkujących, jak i zaawansowanych przedsiębiorców.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych:

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + 12 =

CommentLuv badge