Rejestracja nowej spółki

Polski ustawodawca zmierza do tego, żeby postępowanie rejestrowe spółek było w pełni elektroniczne. Jednym z pierwszych kroków było stworzenie możliwości rejestracji spółki przez internet. Do dokonania takiej czynności potrzebny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Nowością wprowadzoną w 2018 roku jest Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN). Prowadzone jest ono przez Krajową Radę Notarialną. Gdy zawiązujemy spółkę przed notariuszem, spisuje on naszą umowę w formie aktu notarialnego. Następnie akt taki rejestrowany jest przez notariusza w CREWAN a my dostajemy wypis w formie papierowej wraz z dowodem jego rejestracji w systemie. Składając dokumenty do KRS powołujemy się na numer z repozytorium. W ten sposób sąd rejestrowy ma możliwość elektronicznego pobrania wypisu aktu notarialnego dokumentującego umowę naszej spółki.

W przypadku rejestracji spółki w KRS nie musimy już występować do urzędu skarbowego ani do GUS o nadanie NIP i REGON. Urząd sam nam je nada, o czym zostaniemy powiadomieni. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych w urzędzie skarbowym, np. adresu i miejsca przechowywania dokumentacji. oraz zgłoszenie spółki jako podatnika VAT. Należy również pamiętać o tym, że niektóre rodzaje działalności wymagają od nas posiadania koncesji lub zezwolenia. Trzeba się o nie postarać po rejestracji spółki. Wreszcie, pozostają nam takie kwestie jak m.in kupno i rejestracja kasy fiskalnej, rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym czy załatwienie wszelkich spraw związanych z RODO (RODO to nowe rozpoczącenie rady Unii Europejskiej w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych). Zarejestrowane znaki towarowe znajdziemy w internetowej bazie Register Plus – znaki towarowe.

Postępowanie rejestrowe spółek staje się coraz bardziej uproszczone. Coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet a urzędy wychodzą naprzeciw takim działaniom. Miejmy nadzieję, że wkrótce procedury związane z rejestracją spółek będą całkowicie elektroniczne.

Źródło:

Autor: Finanse-Firmy.pl

Finanse-Firmy.pl to portal skupiający się na tematyce prowadzenia własnej firmy oraz jej finansów: pozyskiwania dotacji, prawidłowej księgowości, czy pozyskiwania pieniędzy na rozwój. Portal gromadzi przydatne artykuły, porady oraz najlepsze praktyki dla początkujących, jak i zaawansowanych przedsiębiorców.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych:

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + three =

CommentLuv badge